Two varieties of herbal tea,
one cost $4.00 per kilogram
other cost $5.00 per kilogram.
How many kilograms of each type are needed to make 20kg of a blend worth $4.60 per kilogram?
one cost $4.00 per kilogram
other cost $5.00 per kilogram.
How many kilograms of each type are needed to make 20kg of a blend worth $4.60 per kilogram?