Two spherical balls are placed so their centers are 2.6 m apart. The force between the two balls is 2.75 x 10-12 N. What is the mass of each ball if one ball is twice the mass of the other ball? Please show how to solve it with the numbers.

1 answer

F = GMm/r^2
so plug in your numbers
6.67*10^-11 * m * 2m / 2.6^2 = 2.75*10^-12
m^2 = 2.75*10^-12 * 2.6^2 / 13.34*10^-11 = 0.139
m = 0.373 kg