Two ships leave a lighthouse from opposite directions.The speed of ship A is 8 Km/h faster than ship B. at the end of 60 hours the two ships are 4320 km apart. Find the speed of two ships

2 answers

The speeds are x and x+8

since distance = speed * time

60(x + x+8) = 4320
60(x+x+8)=4320 60x+60x+480=4320 120x=4320-480 x= 3840/120 x=32