M*g = 300 * 9.8 = 2940 N. = Wt. of furniture.
Fk = Force of kinetic friction.
F1 = 45 N. F2 = 80*Cos25 = 72.5 N.
F1+F2 - Fk = M*a. Fk = ?.
Two movers are attempting to push a 300kg piece of furniture across the floor. One man pulls horizontally with a force of 45N while the other pulls with 80N at a 25 degree angle. If the crate slides with an acceleration of 9.15m/s^2, what is the frictional force between the floor and the furniture?
1 answer