Two mangos cost as much as five oranges. Mr. Lim bought 3 mangos and 5 oranges for $25. How much should Mr. Lim pay if he bought 9 mangos?

1 answer

Let X be the price of one mango.
The price of 3 mangos is 3*X.
The price of 5 oranges is 5*X.
5*X + 3*X = $25
8*X = $25
X = $25 / 8 = $<<25/8=3.125>>3.125
Nine mangos cost 9 * $3.125 = $<<9*3.125=28.125>>28.125. Answer: \boxed{28.125}.