Two kinds of nuts,
one cost $5.00 per kilogram
another cost $5.40 per kilogram.
How many kilograms of each type of nut should be mixed in order to have 40 kg of a mixture worth $5.25 per kilogram?
one cost $5.00 per kilogram
another cost $5.40 per kilogram.
How many kilograms of each type of nut should be mixed in order to have 40 kg of a mixture worth $5.25 per kilogram?