Ma*Va + Mb*Vb = Ma*V + Mb*V.
30.7*2.64 + 109*1.29i + 30.7V + 109V.
81.05 + 140.6i = 139.7V.
162.3m/s[60o] = 139.7V.
V = 1.16m/s[60o] N. of E.
Two ice skaters approach each other at right
angles. Skater A has a mass of 30.7 kg and
travels in the +x direction at 2.64 m/s. Skater
B has a mass of 109 kg and is moving in the
+y direction at 1.29 m/s. They collide and
cling together.
Find the final speed of the couple.
Answer in units of m/s.
1 answer