Two brands of paper towels are priced and described like this:

Brand A: 100 sheets per roll for $1.20 a roll.

Brand B: 60 double sheets per roll for $1.44 a roll.

Which brand’s roll has the most “towel” for the money?

3 answers

1.20 / 100 = 0.012 or 1.2 cents per sheet

60 * 2 = 120
1.44 / 120 = 0.012 or 1.2 cents per single sheet

It looks like they both cost the same per single sheet.
Thank you for yuor help.
You're welcome.