Two blocks of masses m1 = 4.00 kg and m2 = 3.00 kg are placed in contact with each

other on a frictionless horizontal surface. A constant force F = 9.00 N is applied to the
block of mass m1. a) Determine the magnitude of the acceleration of the two-block
system. b) Determine the magnitude of the contact force, P12, between the two blocks.
can some one please work it out and explain how to get the answer i really need help with it

1 answer

α=total force/ total mass
=9N/(4kg + 3kg)
=1.29 m/s^2