4 * 5 * 3 = 60 cubic feet
60 * 7.5 = 450 gallons
true or false. an aquarium which is 4 ft. x 5 ft. x 3 ft. high can hold 800 gallons of water. (assusme that one cubic foot of space hold 7.5 gallons of water.)
2 answers
well find the volume of the aquarium. V=l*w*d so volume=4ft*5ft*3ft.
then for each cubic foot you can hold 7.5 gallons of water which means multiply your volume by 7.5
then for each cubic foot you can hold 7.5 gallons of water which means multiply your volume by 7.5