Tony was asked to bring root beer for root beer floats to the end of year class party. He is only given so much money for his budget. He finds a 64 oz. bottle for $3.20. What is the unit rate price per ounce?(1 point) Responses $0.50 $0.50 $1.00 $1.00 $0.05 $0.05 $5.00

1 answer

To calculate the unit rate price per ounce of the root beer, we need to divide the total price by the number of ounces in the bottle.

Given:

  • Total price = $3.20
  • Total ounces = 64 oz

Unit rate price per ounce = Total price / Total ounces = $3.20 / 64 oz = $0.05 per ounce

So the correct response is $0.05.