To find the unit rate price per ounce, divide the total cost of the 64 oz. bottle by the number of ounces:
Cost per ounce = Total cost / Number of ounces
Cost per ounce = $3.20 / 64 oz.
Using a calculator, this equals $0.05 per ounce.
Therefore, the correct answer is $0.05.
Tony was asked to bring root beer for root beer floats to the end of year class party. He is only given so much money for his budget. He finds a 64 oz. bottle for $3.20. What is the unit rate price per ounce?(1 point)
Responses
$1.00
$1.00
$0.05
$0.05
$5.00
$5.00
$0.50
$0.50
1 answer