tony was asked to bring root beer for root beer floats to the end of year class party he is only given so much money for his budget he finds a 64 oz bottle for $3.20 what is the unit rate price per ounce

1 answer

To find the unit rate price per ounce, divide the total cost of the 64 oz bottle by the number of ounces:

$3.20 / 64 oz = $0.05 per ounce

The unit rate price per ounce for the root beer is $0.05.