Tony was asked to bring root beer for root beer floats to the end of year class party. He is only given so much money for his budget. He finds a 64 oz. bottle for $3.20. What is the unit rate price per ounce?(1 point)

Responses

$0.05
$0.05

$0.50
$0.50

$1.00
$1.00

$5.00
$5.00

1 answer

To find the unit rate, we need to divide the total cost by the number of ounces.

Total cost: $3.20
Total ounces: 64

Unit rate price per ounce = $3.20 / 64 = $0.05

Therefore, the unit rate price per ounce is $0.05.