Tony was asked to bring root beer for root beer floats to the end of year class party. He is only given so much money for his budget. He finds a 64 oz. bottle for $3.20. What is the unit rate price per ounce?

1 answer

To find the unit rate price per ounce, divide the total cost by the number of ounces.

Cost per ounce = $3.20 / 64 oz = $0.05/oz

So, the unit rate price per ounce is $0.05.