To find the unit rate price per ounce, divide the total cost by the number of ounces.
Cost per ounce = $3.20 / 64 oz = $0.05/oz
So, the unit rate price per ounce is $0.05.
Tony was asked to bring root beer for root beer floats to the end of year class party. He is only given so much money for his budget. He finds a 64 oz. bottle for $3.20. What is the unit rate price per ounce?
1 answer