The total cost for Tom's ticket, funnel cake, and $5 off certificate is 4 + 2.25 - 5 = 1.25.
Since Jerry paid the remaining $10, the cost of the churro is $10 - $1.25 = $8.75.
Therefore, the cost for the churro is $8.75.
Tom and Jerry were at a State Fair. They each got a ticket for the Merry Go Round. Tom got a funnel cake, and Jerry got a churro. Tom had a certificate for $5 off the cost. Jerry paid the rest, which came to $10. Each Merry Go Round ticket was $4, and a funnel cake was $2.25. What was the cost for churro?
(1 point)
Responses
$3.75
$4.75
$5.50
$2.25
3 answers
Tom and Jerry were at a State Fair. They each got a ticket for the Merry Go Round. Tom got a funnel cake, and Jerry got a churro. Tom had a certificate for $5 off the cost. Jerry paid the rest, which came to $10. Each Merry Go Round ticket was $4, and a funnel cake was $2.25. What was the cost for churro?
(1 point)
Responses
$3.75
$4.75
$5.50
$2.25
$2.25
(1 point)
Responses
$3.75
$4.75
$5.50
$2.25
$2.25
Since Tom had a $5 off certificate, the total cost for his ticket and funnel cake would be 4 + 2.25 - 5 = 1.25.
Since Jerry paid $10 for his ticket, churro, and Tom's remaining cost, the cost of the churro would be $10 - $1.25 = $8.75.
Therefore, the cost for the churro would be $8.75.
Since Jerry paid $10 for his ticket, churro, and Tom's remaining cost, the cost of the churro would be $10 - $1.25 = $8.75.
Therefore, the cost for the churro would be $8.75.