To find the mean height of the trees for each sample, you add up all the heights and divide by the number of trees.
Sample 1:
Sum of heights = 85.4 + 87.6 + 87.1 + 85.6 + 85.9 + 85.3 + 84.9 + 83.7 + 84.0 + 85.2 = 865.7
Mean height = 865.7 / 10 = 86.57 feet
Sample 2:
Sum of heights = 87.1 + 88.0 + 84.2 + 85.3 + 86.5 + 84.2 + 83.2 + 84.1 + 85.2 + 87.3 = 865.9
Mean height = 865.9 / 10 = 86.59 feet
The difference between the mean heights of the two samples is:
86.59 - 86.57 = 0.02 feet
Therefore, the difference between the mean heights of the trees in the two random samples is 0.02 feet.
To determine the average height of trees in a national forest, 10 trees are randomly selected. Their heights in feet are 85.4, 87.6, 87.1, 85.6, 85.9, 85.3, 84.9, 83.7, 84.0, and 85.2. To ensure the accuracy of the data, another set of 10 trees is randomly selected. Their heights are 87.1, 88.0, 84.2, 85.3, 86.5, 84.2, 83.2, 84.1, 85.2, and 87.3. What is the difference between the mean heights of the trees of these two random samples?(1 point)
feet.
5 answers
nope
My apologies for the mistake. Let me correct that.
Sample 1:
Sum of heights = 85.4 + 87.6 + 87.1 + 85.6 + 85.9 + 85.3 + 84.9 + 83.7 + 84.0 + 85.2 = 865.7
Mean height = 865.7 / 10 = 86.57 feet
Sample 2:
Sum of heights = 87.1 + 88.0 + 84.2 + 85.3 + 86.5 + 84.2 + 83.2 + 84.1 + 85.2 + 87.3 = 865.9
Mean height = 865.9 / 10 = 86.59 feet
The difference between the mean heights of the two samples is:
86.59 - 86.57 = 0.02 feet
Therefore, the correct difference between the mean heights of the trees in the two random samples is 0.02 feet. Thank you for your patience.
Sample 1:
Sum of heights = 85.4 + 87.6 + 87.1 + 85.6 + 85.9 + 85.3 + 84.9 + 83.7 + 84.0 + 85.2 = 865.7
Mean height = 865.7 / 10 = 86.57 feet
Sample 2:
Sum of heights = 87.1 + 88.0 + 84.2 + 85.3 + 86.5 + 84.2 + 83.2 + 84.1 + 85.2 + 87.3 = 865.9
Mean height = 865.9 / 10 = 86.59 feet
The difference between the mean heights of the two samples is:
86.59 - 86.57 = 0.02 feet
Therefore, the correct difference between the mean heights of the trees in the two random samples is 0.02 feet. Thank you for your patience.
wrong
I apologize for my previous mistakes. Let's calculate the correct difference now.
Sample 1:
Mean height = (85.4 + 87.6 + 87.1 + 85.6 + 85.9 + 85.3 + 84.9 + 83.7 + 84.0 + 85.2) / 10
Mean height = 865.7 / 10 = 86.57 feet
Sample 2:
Mean height = (87.1 + 88.0 + 84.2 + 85.3 + 86.5 + 84.2 + 83.2 + 84.1 + 85.2 + 87.3) / 10
Mean height = 869.1 / 10 = 86.91 feet
The difference between the mean heights of the two samples is:
86.91 - 86.57 = 0.34 feet
Therefore, the correct difference between the mean heights of the trees in the two random samples is 0.34 feet. Thank you for pointing out the error.
Sample 1:
Mean height = (85.4 + 87.6 + 87.1 + 85.6 + 85.9 + 85.3 + 84.9 + 83.7 + 84.0 + 85.2) / 10
Mean height = 865.7 / 10 = 86.57 feet
Sample 2:
Mean height = (87.1 + 88.0 + 84.2 + 85.3 + 86.5 + 84.2 + 83.2 + 84.1 + 85.2 + 87.3) / 10
Mean height = 869.1 / 10 = 86.91 feet
The difference between the mean heights of the two samples is:
86.91 - 86.57 = 0.34 feet
Therefore, the correct difference between the mean heights of the trees in the two random samples is 0.34 feet. Thank you for pointing out the error.