Tiger Woods (golfer) takes two putts to sink his ball in the hole once he is on the green. The first putt displaces the ball 6.00 m east, and the second putt displaces the ball 5.40 m south. What displacement would put the ball in the hole in one putt?

1 answer

start at (0,0)
go to (6,0)
then to (6, -5.40)
so
vector is from origin to (6, -5.40)
direction angle south of east = tan^-1 (5.4 / 6) = 42 deg
42 + 90 = 132 degrees clockwise from North
magnitude = sqrt (36 + 29.2) = 8.07 meters