Three tennis balls have the same mass. If the total mass of the 3 balls is 6 3/10 grams, what is the mass of 1 ball?(1 point) Responses 10/189 grams Start Fraction 10 over 189 End Fraction grams 2 3/10 grams 2 Start Fraction 3 over 10 End Fraction grams 2 1/10 grams 2 Start Fraction 1 over 10 End Fraction grams 18 9/10 grams

1 answer

To find the mass of one tennis ball, we can divide the total mass of the three tennis balls by the number of balls.

The total mass of the 3 balls is given as 6310 grams. We can convert this mixed number to an improper fraction:

6310=6×10+310=60+310=6310 grams

Now, we divide the total mass by 3 to find the mass of one ball:

Mass of one ball=63103=6310×13=6330

Now we can simplify 6330:

63÷330÷3=2110

Converting 2110 back to a mixed number:

2110=2110

Thus, the mass of one tennis ball is 2110 grams.

So the answer is:

2 1/10 grams