To determine which bag of pretzels is the best buy, we need to calculate the price per ounce for each bag.
Bag A: $1.10 / 10 ounces = $0.11 per ounce
Bag B: $1.38 / 12 ounces = $0.115 per ounce
Bag C: $0.84 / 6 ounces = $0.14 per ounce
From the calculations above, we can see that Bag A is the best buy as it has the lowest price per ounce at $0.11. Bag B is the next best buy, followed by Bag C. Therefore, Bag A is the best value for the price in terms of the amount of pretzels you are getting.
Three different bags of pretzels are sold at the store. Which bag of pretzels is the best buy
Bag A: 10 ounces for $1.10
Bag B: 12 ounces for $1.38
Bag C: 6 ounces for $0.84
Bag A
Bag B
Bag C
Bag a and Bag B are equally good values
1 answer