three apples and four bananas cost $4.85,three apples and ten bananas cost $8.75, find the cost of an apple

3 answers

Let A be the Apple cost and B be the banana cost.

3A + 4B = $4.85
3A + 10B = $8.75

Subtract the first equation from the second.

6B = 3.90
B = 0.65

3A + 4B = 3A + 2.60 = 4.85
3A = 2.25
A = 0.75
berts age is 30. three times berts age plus 8 times ernie age is 108 how old are bert and ernie
four pounds of apples cost $1.96
Similar Questions
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 2 answers
  1. McIntosh Apples($) Cost per Pound Pounds ($) Cost 2 3.70 3 5.55 4 7.40 The costs per pound for Granny Smith apples and McIntosh
    1. answers icon 1 answer
  2. McIntosh Apples($) Cost per Pound Pounds ($) Cost 2 3.70 3 5.55 4 7.40 The costs per pound for Granny Smith apples and McIntosh
    1. answers icon 1 answer
more similar questions