4/20 = $_______ per pencil
2.7/12 = $_______ per pencil
Theresa has a chose of which pack of pencils to buy. At the store 20 pencils cost $4.00, or 12 pencils for $2,70.
A) which is the better buy based on its cost per pencil?
B) what is the difference of the cost per pencil between each pack?
1 answer