Theresa has a chose of which pack of pencils to buy. At the store 20 pencils cost $4.00, or 12 pencils for $2,70.

A) which is the better buy based on its cost per pencil?

B) what is the difference of the cost per pencil between each pack?

1 answer

4/20 = $_______ per pencil

2.7/12 = $_______ per pencil