There are four kinds of road signs in a certain town. The number of each kind is shown. What is the ratio of the number of school signs to the number of stop signs?
signs (1 point)
9 to 10
10:9
ten over twenty-four
9:24
2. Which ratio is equivalent to four over sixteen? (1 point)
2:4
6 to 20
8:32
12 to 64
3. Write the ratio as a unit rate.
8 meters in 10 seconds (1 point)
0.8 meter per second
1.125 meters per second
2 meters per second
80 meters per second
4. Write the ratio as a unit rate.
27 miles in one-half hour
(1 point)
13.5 miles per hour
44 miles per hour
54 miles per hour
56 miles per hour
5. Who has the fastest reading rate?
Carla reads 45 pages in 90 minutes.
Josh reads 28 pages in 56 minutes.
Malik reads 67 pages in 134 minutes.
(1 point)
Carla
Josh
Malik
or they read at same rate
6. It takes Pam 45 minutes to drive to work and 60 minutes to drive home from work. Write the ratio of the time Pam spends driving home from work to the time she spends driving to work in three different ways.
7. The grocery store sells a 25-ounce container of lemonade mix for $2.00. The wholesale club sells a 75-ounce container of the same lemonade mix for $6.75.
a) Find the unit price for the lemonade mix at the grocery store.
b) Find the unit price for the lemonade mix at the wholesale club.
c) Where should you buy the lemonade mix if you want the better deal? Explain. (3 points)
8. Convert the map scale to a unit rate. How many inches represent one mile? Show your work. Interpret the meaning of the unit rate.
4 answers