There are 5 red marbles, 6 green marbles, 5 yellow marbles and 4 blue marbles in a bag. If you reach into the bag and grab a marble at random, what is the probability that you will get a yellow marble?

1 answer

The total number of marbles in the bag is 5 + 6 + 5 + 4 = 20. The number of yellow marbles is 5.

Therefore, the probability of picking a yellow marble at random is 5/20 = 1/4 = 25%.