If x represents the cost of burger meals, then y represents the cost of hot dog meals.
The system of linear equations would look like:
3x + 4y = 48
6x + 2y = 60
To solve this system of equations, we can first multiply the second equation by 2 to make the y coefficients the same:
12x + 4y = 120
Now, we can subtract the first equation from this new equation to get:
9x = 72
x = 8
Now that we know that a burger meal costs $8, we can plug this value back into the first equation to solve for y:
3(8) + 4y = 48
24 + 4y = 48
4y = 24
y = 6
Therefore, a burger meal costs $8 and a hot dog meal costs $6.
The Woodson and Baker families went to the Burger Shack for dinner. The Woodsons bought 3 burger meals and 4 hot dog meals for $48. The Bakers bought 6 burger meals and 2 hot dog meals for $60. How much does each meal cost? Show your work.
If x represents the cost of burger meals, then y represents _.
The system of linear equations would look like _.
How much does a burger meal cost? _
How much does a hot dog meal cost? _
1 answer