V increases by 6 m/s every 2 seconds. The acceleration is therefore 6/2 = 3 m/s^2.
If V = 12 m/s at t = 2, then V = 6 m/s at t = 0.
V(t) = Vo + a*t = 6 + 3*t
The velocity acquired by a body moving with uniform acceleration is 12m/sin 2 s and 18m/s in 4s. Find the initial velocity of the body?
1 answer