the trampoline park charges $100 for 8 people. the cost includes a $9 jumping fee per person plus the cost of a large pizza for the group. how much do 2 pizzas cost

1 answer

The cost for 8 people would be $9 x 8 = $<<9*8=72>>72.
Thus, the cost of the 2 pizzas is $100 - $72 = $<<100-72=28>>28. Answer: \boxed{28}.
Similar Questions
  1. Which sentence contains a dangling modifier?Group of answer choices Jumping on the trampoline, the applause began. Jumping on
    1. answers icon 1 answer
  2. What argument agrees with the debate question?* 2 points A) Mrs. Geddes stated that every family should purchase a trampoline
    1. answers icon 1 answer
  3. What is the debate question?* 2 points A) Should every family have a trampoline in their backyard? B) Are trampoline parks a
    1. answers icon 1 answer
  4. I need to determine a rule as to why the answer is C.A.) Jumping off of a balance beam is different from jumping off a
    1. answers icon 11 answers
more similar questions