The total cost of 2 plates and 3 cups is $36. The cost of the cup is 2/3 of the cost of the plate. How much does a plate cost?

2 answers

c = 2/3 p
2p + 3c = 36
so
2p + 3(2/3 p) = 36
4p = 36
p = 9
(and c = 6)
Let’s assume
The cost of plate = P
The cost of the cup = C
given
2p + 3c = 36 - (1)
2 plate + 3 cup = 36 and
The cost of cup is 2/3 of plate
C = 2/3p - (2)
Put c = 2/3p in equation 1
2p + 2p = 36
p = $9 = $9
c = 2/3 * 9 = $6
Hence the cost of the plate
p = $9