The table shows the number of pounds of beef jerky purchased at a market and the total cost, in dollars, of the beef jerky. Determine whether the relationship between pounds of jerky purchased and total cost is proportional.

beef jerky (pounds)|costs (dollars)
1 8
2 16
3 24
4 32
A

The relationship is proportional.
B

The relationship is not proportional.

1 answer

B. The relationship is not proportional.

This can be determined by checking if the ratio of pounds of beef jerky to total cost is always the same.

For example, for 1 pound of beef jerky, the cost is $8. However, for 2 pounds of beef jerky, the cost is $16, which is not double the cost of 1 pound.

Therefore, the relationship between pounds of jerky purchased and total cost is not proportional.
Similar Questions
    1. answers icon 1 answer
  1. Use the table to answer the question.Cost of Ground Beef Pounds Cost ($) 10 37.50 8 30.00 6 22.50 4 15.00 What is the cost for 1
    1. answers icon 3 answers
  2. Use the table to answer the question.Cost of Ground Beef Pounds Cost ($) 10 37.50 8 30.00 6 22.50 4 15.00 What is the cost for 1
    1. answers icon 3 answers
    1. answers icon 1 answer
more similar questions