the students in ms gonzales fith grade math class earned the following grades on their first test:

46 56 64 64 72 76 77 82 94 96 99
what was the mean of the grades? (round to the nearest whole number)

1 answer

To calculate the mean of the grades, we need to follow these steps:

  1. Add all the grades together.
  2. Divide the sum by the number of grades.

Here are the grades: 46, 56, 64, 64, 72, 76, 77, 82, 94, 96, 99

Step 1: Add the grades together.

\[ 46 + 56 + 64 + 64 + 72 + 76 + 77 + 82 + 94 + 96 + 99 = 46 + 56 = 102 \] \[ 102 + 64 = 166 \] \[ 166 + 64 = 230 \] \[ 230 + 72 = 302 \] \[ 302 + 76 = 378 \] \[ 378 + 77 = 455 \] \[ 455 + 82 = 537 \] \[ 537 + 94 = 631 \] \[ 631 + 96 = 727 \] \[ 727 + 99 = 826 \]

The total sum of the grades is 826.

Step 2: Count the number of grades. There are 11 grades.

Step 3: Divide the sum by the number of grades.

\[ \text{Mean} = \frac{826}{11} \approx 75.09 \]

Rounding to the nearest whole number, the mean of the grades is 75.