The students at Porterville Elementary sold raffle tickets, each for the same price, for a fundraiser. The equation below shows how much money was raised with t tickets sold.
$700 = $14t
What is the unit rate in the equation above?
A.
$14 per raffle ticket
B.
$686 per raffle ticket
C.
$50 per raffle ticket
D.
$700 per raffle ticket
1 answer
A. $14 per raffle ticket