To find the unit rate of price per pound, divide the total cost by the number of pounds.
$16.00 รท 8 pounds = $<<16/8=2.00>>2.00 per pound.
Therefore, the unit rate of price per pound is $2.00.
The store is having a sale on apples. If you buy 8 pounds and it cost $16.00, what is the unit rate of price per pound?
1 answer