the work done compressing the spring becomes the kinetic energy of the projectile
1/2 k x^2 = 1/2 m v^2
in cgs system
... 750 kdynes (3.2)^2 = 12 v^2 ... cm/s
The spring of a spring gun is compressed a distance d of 3.2 cm from its relaxed state, and a ball of mass m = 12g is put in the barrel. With what speed will the ball leave the barrel once the gun is fired? The spring constant is 7.5 N/cm. Assume no friction and a horizontal gun barrel.
1 answer