(140-700) = -560 rev/min
-560rev/min * 1min/60s * 6.28rad/rev =
-58.6 rad/s. = The change in velocity.
60s/560rev * 50rev = 5.36 s.
a = (-58.6)/5.36 = -10.9 rad/s^2.
The spin-drier of a washing machine slows down uniformly from 700 rpm (revolutions per minute) to 140 rpm while making 50 revolutions. Find the angular acceleration through these 50 revolutions. Express your answer in rad/s^2.
1 answer