The school store sells 18 folders for $4.50. Select the three unit rates that describe this sale.

A. $0.25 per folder
B. 4 folders per dollar
C. 36 folders per $9
D. $3 per dozen

1 answer

A. $0.25 per folder
B. 4 folders per dollar
D. $3 per dozen