The profit per pack is R60 - R44 = R16.
Therefore, the total profit for selling 178 packs is 178 packs * R16 = R2848.
Therefore, the school makes a profit of R2848 by selling the packs of exercise books and stationary.
The school shop sells a pack of exercise books and stationary for R60 each , it cost the shop R44 to buy the pack . In one month the shop sell 178 packs . How much profit does the school make? Answer in numbers
1 answer