The school janitor is going to purchase a vacuum cleaner to use in the classrooms. The regular price of a vacuum cleaner is $245. The janitor can buy a used one for $113. How much money will he save if he buys the used vacuum cleaner?

1 answer

To find out how much money the janitor will save by purchasing the used vacuum cleaner, we can subtract the price of the used vacuum cleaner from the regular price of a new one.

Regular price of the vacuum cleaner: $245
Price of the used vacuum cleaner: $113

Savings = Regular price - Used price
Savings = $245 - $113
Savings = $132

The janitor will save $132 if he buys the used vacuum cleaner.