velocity changed from 300km/s to 700km/s = (400km/s)/(6s) = 66.67km/s^2
F = ma = 85.6 * 66.67 = 5707N
The Republic of Singapore Air Force uses the AIM-9 Sidewinder air-to-air missile which has a mass of 85.6kg. If the missile can accelerate from 300m/s to 700m/s in 6 seconds, what is the average force exerted on the missile?
1 answer