The proteins in a mammalian cell account for 18% of its net weight. If the density of a typical mammalian cell is about 1.1 g/mL, and the volume of the cell is 4x10-9 mL, what is the concentration of protein in mg/mL?
3 answers
1.1E3 mg/mL * 0.18 = ?
masscell=density(volume)=1.1g/ml * 4e-9ml=4.4e-9grams
mass protein=.18*4.4e-9 grams
protein= mass/volume= .18*4.4e-9/4e-9 g ml=1.1*.18 mg/ml
mass protein=.18*4.4e-9 grams
protein= mass/volume= .18*4.4e-9/4e-9 g ml=1.1*.18 mg/ml
bob ... could you please check your calculations (and units)