the primary coil of a transformer has N1 = 375 turns, and its secondary coil has N2 = 1,875 turns. If the input voltage across the primary coil is Δv = (120 V)sin ωt, what rms voltage is developed across the secondary coil?
1 answer
well, the output amplitude will be 1875/375 = 5 times the input voltage, so just use that to work out the rms voltage.