The price of a popular soft drink is $0.97 for 24.0 oz or $0.77 for 0.500L

What is the price per liter of the 24.0oz bottle

What is the price per liter of the 0.500 L bottle

1 answer

What is the price per liter of the 24.0oz bottle
I assume that 24 oz is 24 fluid oz. 24 fl oz = 0.7098 L and you want to know how much 1 L would cost. That is
$0.97 x (1L/0.7098 L) = ?

What is the price per liter of the 0.500 L bottle
It is $0.77 for 0.5 L and you want to know for 1 L so
$0.77 x (1 L/0.5 L) = ?