B is correct.
3.00 / 10 = 0.3 -(This is also 0.30.)
10 x 0.30 = 3 - (Also 3.00)
So, B is correct.
I hope this helps! :)
The price of 10 ounces of crackers is $3.00. What is the unit price? Round your answer to the nearest cent.
A. $0.15 per ounce
B. $0.30 per ounce
C. $0.60 per ounce
D. $0.90 per ounce
Is the answer B?
Thank you
2 answers
Thank you BRADY FROM 2014 LOL 😆 😂 🤣 💙