$4/40 = x/100
Solve for x.
the practice range at a golf course charges $4.00 for a bucket of 40 golf balls.At this rate,how much will a bucket of 100 golf balls cost?
4 answers
4.00 / 40 = 0.1
0.1 = 1 golf ball
0.1 x 100 = 10
a bucket of 100 golf balls = $10.00
0.1 = 1 golf ball
0.1 x 100 = 10
a bucket of 100 golf balls = $10.00
I agree your answer would be $10.00
10