Ask a New Question
Search
The perimeter of a rectangle is 200 m. If one of its sides is longer than the other side by 16 m, find the length of each of the sides
1 answer
L=W+16
P=2L+2w=2(W+16)+2W=4W+32
4W=200-32
W=168/4=42
L=58
Ask a New Question
or
answer this question
.
Similar Questions
The ratio of the perimeter of triangle PQR to the perimeter of rectangle ABCD is 5 : 9. All in centimeters
Triangle (sides) PQ:
6 answers
The longer sides of an rectangle are 3 times as long as the shorter sides. If the perimeter is 100 ft, what are the dimensions
1 answer
The shorter side of a rectangle is 20 m. Decreasing the longer side by 30 cm reduces the perimeter by one half. How long are the
3 answers
The point of intersection of the diagonals of a rectangle is 4 cm further away from the shorter side than from the longer side
1 answer
more similar questions