To determine when the percent of 12th graders who have ever used cigarettes will be less than 27%, we need to set up the equation according to the given model:
\[ p = -1.881t + 60.673 \]
We want to find the year \( t \) when \( p < 27 \).
Setting up the inequality:
\[ -1.881t + 60.673 < 27 \]
Now, let's solve for \( t \):
-
Subtract 60.673 from both sides:
\[ -1.881t < 27 - 60.673 \]
\[ -1.881t < -33.673 \]
-
Divide by -1.881 (Note that when dividing by a negative number, the inequality sign will flip):
\[ t > \frac{-33.673}{-1.881} \]
\[ t > 17.9 \]
Since \( t \) represents the number of years after 2000, we can round up 17.9 to the next whole number because time would have to pass fully into the next year. Thus:
\[ t = 18 \]
Now, we find the corresponding year:
\[ 2000 + 18 = 2018 \]
Thus, the percent will be less than 27% after the year \( \textbf{2018} \).