To find out when the percent of 12th graders who have ever used cigarettes will be less than 26%, we can use the given model:
\[ p = -1.768t + 59.158 \]
We need to find when \( p < 26 \). Setting up the inequality:
\[ -1.768t + 59.158 < 26 \]
Now, subtract 59.158 from both sides:
\[ -1.768t < 26 - 59.158 \]
Calculating the right side:
\[ 26 - 59.158 = -33.158 \]
Now we have:
\[ -1.768t < -33.158 \]
To isolate \( t \), divide both sides by -1.768 (note that the direction of the inequality will change because we are dividing by a negative number):
\[ t > \frac{-33.158}{-1.768} \]
Calculating the division:
\[ t > 18.75 \]
Since \( t \) represents the number of years after 2000, we round 18.75 to the nearest whole number. Because \( t \) must be greater than 18.75, we round up to 19.
Now, adding 19 to the base year (2000):
\[ 2000 + 19 = 2019 \]
Thus, the percent of 12th graders who have ever used cigarettes will be less than 26% after the year 2019.