To find the year when the percent of 12th graders who have ever used cigarettes will be less than 21%, we can start with the equation provided:
\[ p = -1.801t + 59.637 \]
We want to find the value of \( t \) when \( p < 21 \).
-
Set up the inequality: \[ -1.801t + 59.637 < 21 \]
-
Subtract 59.637 from both sides: \[ -1.801t < 21 - 59.637 \] \[ -1.801t < -38.637 \]
-
Divide both sides by -1.801 (remember to flip the inequality sign): \[ t > \frac{-38.637}{-1.801} \] \[ t > 21.429 \]
Since \( t \) represents the number of years after 2000, we take the smallest integer greater than 21.429, which is 22.
- Now, to find the corresponding year: \[ 2000 + t = 2000 + 22 = 2022 \]
Thus, the percent of 12th graders who have ever used cigarettes will be less than 21% after the year 2022.