The Number System Unit Test

Math 8 Q1 (Pre-Algebra) / The Number System

A sign in a gas station advertises gas at the rate of $3.39 9/10 per gallon. How many dollars does a gallon cost, writing the price strictly as a decimal?(1 point)

1 answer

To write the price strictly as a decimal, we can convert the fraction part to decimal form.

Since 9/10 is equivalent to 0.9 in decimal form, we can add it to the whole number part, $3.39, to find the total cost per gallon.

$3.39 + 0.9 = $<<3.39+0.9=4.29>>4.29

Therefore, a gallon costs $4.29.
Similar Questions
  1. The Number System Unit TestMath 8 Q1 (Pre-Algebra) / The Number System Using a number line, what whole number and rational
    1. answers icon 4 answers
  2. The Number System Unit TestMath 8 Q1 (Pre-Algebra) / The Number System The height of an equilateral triangle equals 3√2 times
    1. answers icon 3 answers
  3. Approximate Values of Irrational Numbers PracticeMath 8 Q1 (Pre-Algebra) / The Number System Using a number line, what is the
    1. answers icon 6 answers
  4. The Number System Unit Test7 of 157 of 15 Items Question Using a number line, what whole number and rational number to the
    1. answers icon 8 answers
more similar questions