The number of rabbits present in a community can be modeled by a function, where P(t)=500e0.5t is the number of rabbits present after t years. Using this model, determine how many rabbits will be present after 15 years, rounding to the nearest rabbit.(1 point) After 15 years, there will be rabbits.

1 answer

To find the number of rabbits present after 15 years using the given function P(t)=500e0.5t, we need to substitute t=15 into the function.

P(15)=500e0.5×15

Calculating 0.5×15:

0.5×15=7.5

Now substituting back into the function:

P(15)=500e7.5

Next, we need to calculate e7.5. Using a calculator, we find:

e7.51808.042

Now we calculate P(15):

P(15)=500×1808.042904021

Rounding to the nearest rabbit, the number of rabbits present after 15 years will be:

There will be 904021 rabbits.