The number of concert tickets sold doubles every hour. After 12 hours, all of the tickets are sold. After how many hours are about one-fourth of the tickets sold? Explain your reasoning.

3 answers

1/4 of the tickets are sold after the tenth hour

2 * (1/4) = 1/2 sold after the eleventh hour

2 * (1/2) = 1 sold after the twelfth hour
How do you get that? That doesn't make sense if all the tickets are sold in 12 hours.
Tenth hour = 512
Twelfth hour = 2048

2048/4 equals 512
Therefore the tenth hour.